W październiku 2010 r. kiełbasa lisiecka jako 20-ty polski polski produkt została zarejestrowana w UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne, ale już w 20003 r. zdobyła Perłę w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Kiełbasa lisiecka została zarejestrowana przez Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej.
Kiełbasa wytwarzana na południu kraju w małych rodzinnych ubojniach stała się sławna i znana w całej Polsce.
Tradycyjna krakowska kiełbasa „grubo krajana”, wyrabiana z najlepszych partii wieprzowego mięsa przez masarzy z okolic Liszek i Czernichowa (woj. małopolskie) od ponad 70 lat. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku większość wytwarzanej pod Krakowem „Lisieckiej” eksportowano do Austrii i Węgier. Wędlina ma w smaku delikatnie wyczuwalną nutę pieprzu i czosnkowy aromat. Mięso wkładane jest do naturalnych osłonek. Dzięki tradycyjnej metodzie wędzenia, w dymie z bukowego lub olchowego drewna, kiełbasa ma doskonały smak a jej powierzchnia jest lśniąca, lekko pomarszczona, sucha w dotyku.
Na zdjęciach poniżej: kiełbasa lisiecka - główna bohaterka, Stanisław Mądry - najbardziej znany producent kiełbasy lisieckiej i jego córka Danuta - na giełdzie w Broniszach pod Warszawą.